84 minuty dziennie, codziennie! Dlaczego video jest podstawą content marketingu

Mark Zuckerberg sam powiedział, że przyszłość Facebooka i Instagramu tkwi w video, a guru mediów społecznościowych nie może się mylić – w końcu sam wyznacza kierunki trendów. Treść wideo jest coraz bardziej popularna, a badania pokazują, że staje się jednym z najlepszych mediów marketingowych – łatwo dostępnym dla szerokiego grona odbiorców i generującym najlepszy zwrot z inwestycji.

Jednak w dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie cyfrowym, w którym ludzie starają się zrównoważyć swój styl życia, treści wideo muszą zapewniać konsumentom prawdziwą wartość. Czasy filmów reklamowych bez znaczenia odchodzą w niepamięć. Dziś video musi opowiadać historię, przekazywać wiedzę, wzbudzać emocje, dawać odbiorcy coś, co sprawi, że będzie oglądał więcej, dłużej i z zaangażowaniem.

Ludzie kochają wideo!

Zenith’s Online Video Forecasts przewiduje, że czas, jaki będziemy spędzać oglądając video w Internecie będzie rósł rocznie średnio o ~9 minut, osiągając wynik około 84 minut dziennie w 2020![1] Nasze mózgi są skonstruowane tak, by kochać obrazy – jesteśmy idealnymi odbiorcami treści wizualnych. Materiały wideo są łatwiejsze do przyswojenia niż tekst, wygodniejsze w odbiorze, a to sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością. Video to szybka dawka informacji, która nie wymaga od nas wiele wysiłku: wystarczy kliknąć ‘play’.

W ciągu ostatniej dekady sfera cyfrowa doświadczyła dramatycznych zmian. Ludzie używają teraz swoich smartfonów i tabletów do przeglądania, wyszukiwania informacji i interakcji z innymi. Mogą dokonywać tego w każdym miejscu, w każdej chwili. Ponadto technologia cyfrowa stała się ogólnie dostępna i przystępna cenowo. Dziś można dostać tablet lub smartfon z mnóstwem cennych narzędzi cyfrowych, w tym małą kamerą wideo HD, superszybkimi sygnałami Wi-Fi i 4G oraz prawie nieograniczoną przestrzenią dyskową w chmurze. W rezultacie świat marketingu treści uległ dynamicznym zmianom, które odpowiadają na to, czego chce i potrzebuje klient.

W dzisiejszym szybko zmieniającym się obszarze marketingu treści, video jest innowacyjnym narzędziem pomagającym firmom tworzyć wartościowe treści i dostarczać klientom dobrze przygotowane i dostosowane do ich potrzeb wiadomości. Oto 6 głównych powodów, dla których warto inwestować w video marketing.

1. Konsumenci preferują treści video

Preferencje konsumentów odegrały istotną rolę we wzroście popytu na treści wizualne. Według SmallBizTrends, ludzie dzielą się treściami wizualnymi 1200% razy częściej w porównaniu z innymi formami treści.[2] Z tego powodu firmy, które chcą zaangażować więcej konsumentów, inwestują w video. Co więcej, konsumenci wolą oglądać video niż czytać wpis na blogu, czy przeglądać galerie zdjęć.

2. Marketing video wzmacnia przekaz Twojej marki

Włączenie treści wizualnych do strategii online marketingu w znacznym stopniu przyczynia się do wzmocnienia przekazu Twojej marki i pomaga klientom lepiej zrozumieć Twoją firmę. Marketing video umożliwia wykorzystanie product placement tak, by nie było kojarzone z reklamą, a z budowaniem tożsamości marki i naturalną formą prezentacji produktu.

3. Video jest łatwe do zapamiętania

HubSpot donosi, że 80% konsumentów pamięta film, który obejrzeli co najmniej miesiąc temu.[3] Zupełnie odwrotnie jest w przypadków treści tekstowych. Kiedy klienci przypominają sobie Twój film, przypominają sobie również Twoją firmę. Dlaczego to tak ważne? Bo tworzy wizerunek, buduje lojalność i generuje realną sprzedaż działając podprogowo, w świadomości konsumentów!

4. Video jest atrakcyjne

BBN Times donosi, że ludzie spędzają znaczną ilość czasu na stronach, które zawierają video.[4] Podobnie sprawa ma się w przypadku reklam w mediach społecznościowych. Filmy instruktażowe, product placement, czy recenzje są o wiele bardziej atrakcyjne dla odbiorców niż zdjęcia i opis. Instynktownie szukamy możliwości zobaczenia produktów ‘na żywo’, a video daje nam właśnie taką możliwość. Kupujemy więcej i szybciej, gdy widzimy produkt ‘naprawdę’. Sam format video sprawia, że nawet mając świadomość przekazu reklamowego, jesteśmy skłonni go obejrzeć. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku reklamowych wpisów na blogach, czy linków przekierowujących do strony internetowej.

5. Zawartość video jest idealna dla wszystkich typów urządzeń

Projektowanie responsywne jest jednym z głównych trendów ułatwiających szybki rozwój marketingu online. Jeśli Twoje treści nie będą działać bezproblemowo na określonym systemie przeglądarki lub urządzeniu, Twoja firma straci ruch i doświadczy drastycznego spadku konwersji. Na szczęście format video działa dobrze na wszystkich urządzeniach, w tym telefonach komórkowych, tabletach i komputerach. To sprawia, że materiały video są zorientowane na klienta i przyjazne dla użytkownika. Mają również większy zasięg!

6. Video ma wpływ na SEO

Filmy video są skuteczne w zwiększaniu wydajności SEO Twojej firmy. Kiedy ludzie oglądają i dzielą się Twoimi filmami, ich reakcje zwiększą liczbę kliknięć na stronie internetowej oraz zasięg w mediach społecznościowych. Ponadto, wysokiej jakości i angażujące video ma moc przyciągania klientów i zmuszania ich do odwiedzenia strony głównej firmy. Video może również poprawić wskaźniki konwersji – według HubSpot, 39% odbiorców decyduje się poznać firmę lepiej po obejrzeniu filmu, w którym pokazane są jej produkty.[5] Większy zasięg w social mediach to także wyższa pozycja w wyszukiwarkach. Czasami wystarczy jeden viralowy film, by marka z lokalnej, stała się globalną, a jej produkty kultowymi.


[1] https://www.zenithmedia.com/online-video-viewing-to-exceed-an-hour-a-day-in-2018/

[2] https://smallbiztrends.com/2016/10/video-marketing-statistics.html

[3] https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2017/02/03/video-marketing-the-future-of-content-marketing/#2b26730e6b53

[4] https://www.bbntimes.com/en/companies/2018-trends-here-is-why-video-marketing-is-the-future

[5] https://blog.hubspot.com/marketing/state-of-video-marketing-new-data