Jak nie przepaść w natłoku treści? 6 zasad dobrego video dla mediów społecznościowych.

Facebook, Instagram, LinkedIn – sposób w jaki użytkownicy oglądają filmy na tych platformach jest bardzo różny od konsumowania reklam w telewizji czy YouTube. Aby w pełni je wykorzystać, trzeba przestrzegać pewnych podstawowych zasad. To swoista checklista, o którą warto zadbać tworząc i publikując video dla mediów społecznościowych, by efekty naszych publikacji były jak najlepsze, a ryzyko niewielkiej oglądalności nie istniało!

#1 Spraw, aby początek był ekscytujący

Lepiej upewnij się, że pierwsze 5-7 sekund filmu jest naprawdę chwytliwe! To od tego zależy, czy odbiorcy obejrzą jego dalszą część. Prawdopodobnie Twój film będzie odtwarzany bez dźwięku, więc skup się na tym, co przedstawia jego obraz. Akcja, emocje, kolory, dynamika, nieoczywisty intrygujący fragment całości, ciekawe hasło – to przyciąga uwagę skuteczniej niż przydługie filmowe intro z logotypem. Początek filmu jest jak pierwsze wrażenie, jak kreatywna wizytówka – drugiej szansy nie będzie. Jeśli zrobisz go dobrze – masz większe szanse na wysoką oglądalność!

#2 Okładka filmu ma znaczenie

Tak zwana miniatura filmu to także jedna z kluczowych opcji. Musi być przyciągająca! Wybierz obrazek, który wzbudzi zainteresowanie i pytania wśród odbiorców. Może to być kadr z filmu lub specjalnie przygotowany obrazek. Wciel się w rolę odbiorcy, który codziennie scrolluje media społecznościowe i trafia tam na setki, tysiące filmów. Co sprawia, że decydujesz się obejrzeć któryś z nich? Jego okładka! Albo przedstawia kadr, który tak Cię intryguje, że nagle czujesz potrzebę poznania ciągu dalszego. Albo jest na tyle ładna, że masz ochotę obejrzeć więcej. Twoi odbiorcy myślą dokładnie tak samo, jak Ty!

#3 Im krótszy, tym lepiej

Wideo dla mediów społecznościowych musi być krótkie. To bardzo proste – ludzie nie mają wystarczająco dużo czasu, aby obejrzeć dłuższe produkcje lub wiele odcinków na raz. Dlatego filmy dla mediów społecznościowych powinny zamykać się w około minucie. Statystyki pokazują, że by fani obejrzeli więcej niż 60 sekund, film musi być albo bardzo zabawny, albo bardzo kontrowersyjny, albo wybitnie ciekawy. Obiektywnie i krytycznie spojrzyj na swoją produkcję i wytnij z niej wszystko, co nie ma żadnej wartości dla odbiorców. Ma być spójny i naszpikowany jakością. W innym wypadku przepadnie w natłoku innych treści.

#4 Napisy

Jest to tak oczywiste, ale wciąż ignorowane przez twórców wideo w mediach społecznościowych. Ludzie nie słuchają filmów, większość odtwarzają bez dźwięku – w pracy, szkole, tramwaju, kolejce do kasy.  Więc jeśli Twój film ma lektora lub dialog, po prostu musisz dodać napisy. Bez nich film będzie niezrozumiały i zostanie pominięty, nawet jeśli zaintrygował odbiorcę. Możesz także skorzystać z opcji video artykułów – czyli filmów, które nie mają lektora, a całą historię opowiadają napisami pojawiającymi się na obrazie. Ich produkcja jest szybsza, a odtwarzać je można wszędzie, bez obaw o dźwięk.

#5 Jasny, krótki i atrakcyjny tytuł oraz opis

Tytuł filmu musi być krótki i zrozumiały – trochę tak, jak nagłówek w newsie. Nie próbuj przechytrzyć odbiorców i używać skomplikowanych słów – to ich nie zachęci. Natomiast intrygujący tytuł zajawiający to, czego dotyczy film będzie dobrym wyborem. Tekst opisu, czyli treść posta, także ma ogromne znaczenie! Po pierwsze, wspólnie z tytułem ułatwia wyszukiwanie filmu w mediach społecznościowych. Po drugie, jeśli jest dobrze skonstruowany, intryguje i zachęca do obejrzenia całego filmu. Dobrze odnieść się w opisie do efektu końcowego, ostatnich kadrów, czegoś co znajdziemy na końcu video. To spotęguje efekt zainteresowania i skusi odbiorcę na obejrzenie całości. Jedno jest istotne: opis filmu powinien być krótki! Dwa-trzy zdania wystarczą. Większa ilość tekstu zostanie ukryta w podglądzie posta podczas scrollowania.

#6. Wezwij do działania

Wezwanie do działania, czyli Call To Action (CTA) jest bardzo ważne – utrzymuje interakcję między widzami, a marką i zachęca do tego, by reagować na obejrzaną treść. Możesz poprosić widzów, aby udostępnili lub polubili film, zostawili komentarz lub polubili fanpage. Dobrze też sprowokować fanów do aktywności zadając im konkretne pytanie lub prosząc o wyrażenie własnej opinii na dany temat. Możesz zachęcić do testowania produktu i w tym celu poprosić o kontakt mailowy lub przez wiadomość na fanpage. Opcji jest wiele, ważne byś dopasował CTA do swojej treści i za żadne skarby nie pominął tego elementu.

Możesz stworzyć video dla mediów społecznościowych i liczyć na to, że jakimś cudem stanie się viralem. Ale nie oszukujmy się – nic nie dzieje się przez przypadek, a aby film był popularny, musi być po prostu dobrze zrobiony. Dlatego skup się na stworzeniu video, która utrzyma Twoich widzów zaangażowanych przez długi czas i sprawdź, czy zadbałeś o wszystkie powyższe elementy. Eksperymentuj, nie bój się ryzyka, analizuj swoich odbiorców i ich zachowania, dopasowuj do nich treści, zmieniaj się i nie przestawaj zaskakiwać. To klucz do atrakcyjności przekazu i wysokiej oglądalności. Oczywiście poza faktem, że musisz mieć o czym opowiadać. I robić to po prostu ciekawie.