Jak reklama product placement staje się viralem. Case study marki Hochland

Gdy próbujemy przekonywać klientów, że product placement może stać się viralem, z milionowymi wyświetleniami i zasięgiem, zwykle patrzą na nas z lekkim dystansem. Ale to prawda! Najlepszym przykładem takiego działania będzie tegoroczna kampania Pyszności z marką Hochland.

Niełatwy wizerunkowo produkt

Marka Hochland znana jest głównie z żółtych serów kanapkowych. I właśnie z tego typu produktem trafiła pod nasze skrzydła. Ser BURGER & TOAST był nowością, produktem dopiero wchodzącym do sklepów. Świetny, naturalny skład i wyjątkowe właściwości idealnego topienia się sprawiały, że praca na tym produkcie nie była trudna. Trudne za to było ogranie wizerunku sera. Gdy przyjrzymy się temu, jak użytkownicy mediów społecznościowych wyrażają się o serach, obawy wcale nie były nieuzasadnione. „Guma”, „zrobiony z samej chemii”, „bleeee niesmaczne” i tak dalej i tak dalej. Jak więc pokazać serową nowość tak, by odbiór był pozytywny, a marka zadowolona?

Dobry pomysł to podstawa

Pyszności to kanał realizujący video przepisy. Codziennie publikowany film przyciąga tłumy i mocno angażuje fanów. Marce Hochland zaproponowaliśmy śniadaniowy przepis na calzone z jajecznicą i serem BURGER & TOAST. Dlaczego akurat śniadanie? Bo Polacy je kochają! Weekendowe przygotowywanie smacznych, pomysłowych śniadań to wręcz rytuał i wiedzieliśmy, że nasi fani nie zdołają się oprzeć kolejnej dawce inspiracji w tym zakresie. Product placement realizowany przez kanały we killed tv to nie nachalna reklama, w której produkt przewija się non stop. To naturalne, subtelne lokowanie produktu, osadzone w wartościowym i kreatywnym video. To właśnie nasz przepis na sukces… i virala!

Wyniki zaskoczyły nawet nas

Po stworzeniu koncepcji filmu na Facebooka, przepisu na stronę internetową, realizacji samego video i akcepcie klienta przyszedł czas na to, co nierzadko wywołuje u nas wiele emocji… publikację. Data wybrana – pozostało tylko zaplanować post. Co ważne, zasięgi i wyświetlenia generujemy organicznie, dzięki czemu klient zawsze ma pewność co do tego, że jego kampanię obejrzeli Ci, którzy faktycznie byli nią zainteresowani. Tym właśnie charakteryzują się społeczności dedykowane, czyli współcześni influencerzy bez twarzy. Pyszności, jako taki influecer, skupiają 2 miliony fanów, których głównym hobby jest gotowanie, i są oni otwarci na wszelkie nowości, nowinki, ciekawostki z kulinarnego świata. To dlatego marka Hochland zdecydowała się na wspólną kampanię – daliśmy pewność tego, że trafi ona do osób gotujących, kupujących produkty spożywcze i pozytywnie do nich nastawionych. Ale przejdźmy do wyników… prawie 2 miliony wyświetleń i 4 miliony zasięgu! Do tego ponas 2800 udostępnień, 190 komentarzy i 4,5 tysiąca polubień. Można? Można!

Wnioski? Nie wystarczy chcieć

Wydawać by się więc mogło, że stworzenie virala jest proste! Nic bardziej mylnego. Poza ogromną wiedzą dotyczącą odbiorców kanału i ich preferencji przepisowych, poza kreatywnym pomysłem i dynamicznym montażem filmu, skuteczny product placement wymaga wielu mniejszych składowych, które świadczą o jego sukcesie. Miniatura i opis filmu, odpowiednie dni i godziny publikacji, aż w końcu indywidualne, spersonalizowane podejście do lokowanego produktu i marki. To wszystko razem, dobrane w odpowiednich proporcjach, ma szansę na przekształcenie kampanii reklamowej w virala mediów społecznościowych. I my wiemy jak to zrobić!