Zacznij gadać! Co i jak kręcić by zostać bohaterem video marketingu w 2020 roku

Video już bardzo mocno wpłynęło na marketing w ciągu ostatnich kilku lat. Pojawiają się nowe technologie i możliwości, zaawansowane ogólnodostępne edytory i coraz więcej gadżetów ułatwiających produkcję. Przyjrzyjmy się potężnym trendom w marketingu video, które będą dominować w 2020 roku.

#1 Zmień strategię marketingową

Według raportu badawczego WYZOWL, wykorzystanie video w sektorze marketingu osiągnęło 91% w pierwszym kwartale 2019 roku, z 81% w 2018 roku i 63% w 2017 roku.[1] Ten wzrost spowodował również wzrost sprzedaży internetowej i przychodów przedsiębiorstw, które zaufały video reklamie. Jeśli tendencja ta się utrzyma, możemy oczekiwać, że już wkrótce 100% przedsiębiorstw będzie intensywnie wykorzystywać marketing video w swoich strategiach. Opierasz się temu trendowi? Możesz obawiać się o swoją przyszłość!

#2 Zacznij gadać

Video z nagraniami głosowymi stają się nowym trendem budującym relację pomiędzy filmem i jego twórcą, a publicznością. Ludzi głos ma ogromną moc przyciągania i skupiania na sobie ludzkiej uwagi. Animowane filmy video są łatwe w tworzeniu i kosztują stosunkowo niewiele; jednocześnie skutecznie nakręcają sprzedaż lub budują wizerunek. Ponadto, video tutoriale i recenzje są innymi ważnymi treściami, które wywierają pozytywny wpływ na całokształt marketingu marki. Głos ułatwia naukę, pomaga lepiej poznać produkt i tworzy wrażenie bezpośredniej interakcji dla użytkownika. Dodatkowo mówione filmy sprawiają, że materiał zyskuje duszę i odbiorcy traktują go bardziej bezpośrednio, jakby był kierowany właśnie indywidualnie do nich. To dlatego trend nagrań video z głosem będzie dominował w marketingu w nadchodzących latach.

#3 Odkryj społeczności dedykowane

Tworzenie filmów video takich samych dla wszystkich platform nie jest teraz skuteczne. Marketerzy coraz częściej wybierają platformy według grup wiekowych, a strony publikacji filmów, według zainteresowań ich użytkowników. To najlepszy kierunek dla efektywnego wykorzystania video! I tu właśnie na wirtualną scenę wkraczają dedykowane społeczności, w których publikowane treści trafiają dokładnie, precyzyjnie do wąskiej grupy odbiorców zainteresowanej konkretną tematyką. Analiza i odpowiedni dobór grupy docelowej gwarantują najlepsze wyniki, przy najniższym koszcie. Dlaczego? Bo odbiorcy już z założenia są zainteresowani tym tematem, a dzięki temu reklama nie jest przez nich postrzegana negatywnie. Wręcz przeciwnie, ma większe szanse za pozytywny odbiór i reakcję ze strony odbiorców, skutkującą zainteresowaniem produktem czy marką.

#4 Opowiadaj historie

W wielu badaniach stwierdzono, że filmy opowiadające historie są ulubionym materiałem odbiorców na dzisiejszym rynku. Skuteczność storytellingu w video rośnie w ogromnym stopniu, co zmusza marketerów do korzystania z formatów ‘opowiadania’, a nie tylko wyświetlania treści. Odbiorcy znudzeni są filmami, które bez emocji reklamują produkty. Opowieść, realna wartość – tego szukają! I to dlatego filmy bazujące na storytellingu znajdują się wśród najważniejszych trendów w marketingu video 2020 roku.

Co kręcić?

Recenzje

Filmy recenzujące są obecnie podstawową formą reklamowego video, które stało się nieodłączną częścią skutecznej strategii marketingowej większości firm na rynku. Ze względu na popularność tego typu nagrań wśród odbiorców, coraz więcej marketerów nawiązuje współpracę z influencerami recenzującymi ich produkty.

Tutoriale

Te formy video są szeroko wykorzystywane w celu dostarczenia wiedzy na temat technicznych aspektów produktu i sposobu jego wykorzystania. Filmy demonstracyjne są bardzo popularne wśród słuchaczy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o usłudze lub produkcie, ale wolą obejrzeć krótki film, niż przeczytać kawałek tekstu.

Live

Jest to jeden z najbardziej efektywnych trendów w marketingu video, który marketerzy coraz częściej wykorzystują w celu nawiązania kontaktu i relacji z publicznością. Tego rodzaju filmy video prowokują do wymiany zdań czy opinii w czasie rzeczywistym, dzięki czemu klient w bezpośredni sposób łączy się z firmą i zaczyna interesować się jej produktami. Facebook, Instagram, Youtube i inne kanały social mediowe są wykorzystywane do oglądania filmów na żywo w celach marketingowych nie od dziś, ale w 2020 roku ten trend zdecydowanie zyska na sile.

Product placement

Koniec z nudnymi reklamami! To product pacement jest przyszłością video marketingu. Ale nie chodzi oczywiście o zwykłe i tendencyjne umieszczanie produktów w nagraniu. To, co sprawdza się najlepiej i co zdominuje rynek reklamy video to filmy, w których produkt jest częścią historii opowiadanej odbiorcy. I tak produkty spożywcze możemy lokować w kreatywnych przepisach, kosmetyki w relacji wieczornego rytuału piękna, a sprzęty elektroniczne w oprowadzaniu po swoim mieszkaniu. Możliwości są nieskończone, a taki naturalny sposób product placement spotyka się z pozytywną reakcją odbiorców, którzy nie mają wrażenia nachalnej reklamy.


[1] https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics-2019/