Związek z długim stażem – dlaczego długofalowe relacje z influencerami są skuteczniejsze?

Partnerstwo marek z influencerami jest nowym trendem w influencer marketingu. Podobnie jak influencerzy budują długofalowe relacje ze swoimi fanami, marki muszą tworzyć silne, trwałe powiązania z influencerami, aby stworzyć skuteczną strategię marketingową. Tak jak w przypadku wszystkich relacji, krótkotrwałe partnerstwa mogą nie przynosić opłacalnych rezultatów. Dlatego inwestowanie w długoterminowe relacje przynosi szereg korzyści. Związki influencerów z markami mają realny wpływ na osiągane przez nie wyniki sprzedażowe i wizerunkowe. Z drugiej strony to, co influencerzy odczuwają w odniesieniu do marek, z którymi współpracują, ma wpływ na tworzone przez nich treści – im dłuższa i bardziej personalna relacja marki i influencera, tym bardziej wiarygodne treści i szczery przekaz. I chociaż jednorazowe partnerstwa często przynoszą pozytywne rezultaty, korzyści płynących z tworzenia długoterminowych relacji jest znacznie więcej.

Prawdziwa wartość

Jeśli szukasz stałego zaangażowania w marketing swojej marki, długoterminowe relacje są właściwym wyborem. Długotrwałe partnerstwo to także długoterminowe rezultaty. Współpraca z influencerami łączy marki z publicznością twórcy, co buduje silniejszą rozpoznawalność, zapewnia częściej publikowane treści i realną wartość w kreowaniu kampanii produktowych. Marka staje się bardziej wiarygodna, gdy odbiorcy postrzegają ją często jako część codziennego życia osoby znanej lub dużych dedykowanych społeczności, czyli naszego influencera. Wielokrotna promocja marki jest zdecydowanie bardziej skuteczna niż jednorazowe posty.

Autentyczność

Jednym z kluczowych elementów udanej kampanii marketingowej jest bycie autentycznym. Długotrwałe relacje pozwalają influencerom i społecznościom dedykowanym aktywnie dzielić się zdjęciami i filmami wideo dotyczącymi produktu(-ów) w sposób regularny, a więc bardziej wiarygodny. To prowadzi do interakcji z odbiorcami, które tworzą poczucie uczciwości influencera –  w końcu jeśli powtarzalnie komunikuje o marce, naprawdę musi mieć z nią coś wspólnego. Na drugi plan, w oczach odbiorców, schodzi wynagrodzenie i fakt zatrudnienia do kampanii reklamowej. Na pierwszy wysuwa się widoczna relacja z marką, co czują i doceniają odbiorcy.

Lojalność wobec marki

Ogólnie rzecz biorąc, influencerzy mają grupę lojalnych zwolenników. Długotrwałe relacje mogą pomóc markom ‘zaanektować’ tych odbiorców i sprawić, że zamienią się w oddanych klientów. Regularne i szczere treści budują świadomość marki, zainteresowanie jej produktami i zapewniają stałą komunikację na jej temat. To przyciąga! Długofalowe kampanie w dłuższej perspektywie mogą więc prowadzić do zbudowania nowej bazy lojalnych i ufających nam klientów, zwiększonej sprzedaży i pozytywnego odbioru w świecie mediów społecznościowych.

Korzyści wynikające z umowy

Podczas długoterminowego partnerstwa, zarówno infuencer, jak i marka mogą korzystać z dobrze zdefiniowanej umowy. Wszystkie oczekiwania są sformułowane w formie pisemnej, łącznie z terminami płatności i terminami dotyczącymi treści. Zmniejsza to szanse na kosztowne niespodzianki, takie jak nagła rezygnacja z projektu przez influencera. Łatwiej także markom zaplanować marketingowy budżet i wydatki na kampanie, a płatności można rozłożyć na miesięczne czy kwartalne.

Oryginalna treść

Jedną z najważniejszych zalet długotrwałej współpracy z influencerami jest dostęp marki do wysokiej jakości, oryginalnych treści. Stałe, długofalowe relacje zapewniają influencerom i społecznościom dedykowanym większą swobodę i kreatywność w ich tworzeniu Z biegiem czasu, influencerzy stają się bardziej zaznajomieni z marką, co nie dzieje się w przypadku jednorazowych kampanii.  A przecież zrozumienie celów marki pomaga w dopasowaniu contentu i prowadzeniu skutecznej, angażującej i jakościowej komunikacji. Łatwiej analizować dotychczasowe posty i ich efekty, modyfikować ich założenia i reagować na to, co aktualnie jest ważne dla marki. Taki autentyczny content, nienachalnie pojawiający się na kanałach influencerów, w naturalny sposób buduje zaufanie i traci znamiona typowego przekazu reklamowego, na czym powinno zależeć każdej marce. W końcu dokładnie o to chodzi w skutecznych kampaniach –  ważne są naturalność, oryginalność i wiarygodność przekazu!